Dekada. Ilu uczestników pozostało w peletonie?

“Zapowiedź z 30 maja”

logo wyścigu

Autor (źródło): Marek Karczewski, Organizator, poniedziałek, 30 maja 2011 12:10, 2219 odsłon

Zapraszamy na “I wyścig kolarski MTB” o Puchar Wójta Gminy Rzekuń, Przewodniczącego Rady Gminy Rzekuń, Prezydenta Miasta Ostrołęki oraz Starosty Powiatu Ostrołęckiego.
Wyścig odbędzie się w dniu 18 czerwca 2011 r. (sobota) o godz 11.00 w miejscowości Czarnowiec k/Ostrołęki – start i meta na ul. Leśnej.
Do udziału w wyścigu zapraszamy dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjów, samorządowców oraz kolarzy amatorów.
Trasa wyścigu zostanie poprowadzona po drogach leśnych.
Do pokonania będą zróżnicowane dystanse: dzieci ze szkół podstawowych – 5 km, dzieci z gimnazjów i samorządowcy – 10 km oraz 25 km dla wyścigu OPEN.
Dla zwycięzców licznych kategorii/ klasyfikacji organizator zapewnia puchary oraz nagrody rzeczowe.
Dodatkowo przewidujemy sporo niespodzianek w postaci losowania nagród rzeczowych (kolarskich, ogólno-sportowych i innych).
Szczegółowe informacje:

W pierwszym Biuletynie rzekuńskim ukazała się obszerna relacja z wyścigu

Taką zapowiedź pierwszego w regionie wyścigu MTB znajdujemy na stronie Rzekun.pl

W sobotę od samego rana do roboty ruszyli koledzy z “Amatorskiej Grupy Bez limitu Ostrołęka i okolice”. Przygotowania trwały oczywiście dużo wcześniej jeśli chodzi o przygotowanie trasy wyścigu, którą trzeba było “wyczarować” z niezbyt przyjaznego terenu dla kolarzy “górskich”. Na nizinach takich jak w Czarnowcu trudno o komfortowe warunki terenowe do uprawiania kolarstwa MTB, ale co się okazało na mecie można i w takim terenie zbudować ciężką trasę.
Większość zawodników w samych superlatywach wypowiadało się o profilu trasy. Po prostu dała w kość!

Dzień po zawodach na stronie Rzekun.pl zamieszczono taki oto wpis:

W sobotę, 18 czerwca 2011r. odbył się w Czarnowcu gm. Rzekuń “I Wyścig Kolarski MTB (XC)”. O godzinie 10.00 na starcie ostrym stawiła się najmłodsza grupa kolarzy amatorów, po nich stanęli do rywalizacji samorządowcy i gimnazjaliści. Finałową rozgrywkę wyścigu stanowiła grupa kolarzy dystansu OPEN na 25km. W zawodach wzięło udział 107 zawodników.
Zawodnikom przyszło rywalizować na trudnej technicznie, piaszczystej trasie. Już sam start ostry okazał się bardzo wymagający i nie odbyło się bez kraks, ale twardzi kolarze docenili uroki Czarnowieckich lasów oraz dobre przygotowanie trasy. Na trasie było sporo trudnych – technicznych podjazdów i zjazdów, które nawet najlepsi zawodnicy musieli pokonywać mówiąc kolarskim językiem „z buta”. Na każdej z 5-ciu rund wszyscy startujący zawodnicy mogli skorzystać z bufetu, gdzie zostały przygotowane napoje oraz owoce.
Wystartowało 107 zawodników
Do wyścigu przystąpiło 107 zawodników i zawodniczek (w różnych kategoriach wiekowych). Na wyścigu pojawili się reprezentanci 27 miast i wiosek: Warszawa, Białystok, Olsztyn, Ostrołęka, Przasnysz, Ostrów Mazowiecka, Maków Mazowiecki, Łyse, Rzekuń, Czerwin, Olszewo-Borki, Lelis, Troszyn, Płoniawy, Białobrzeg Dalszy, Czarnowiec, Dzbenin, Działyń, Jarnuty, Jawory Stare, Nowosiedliny, Zabrodzie, Grabowo, Nowa Wieś, Szafarczyska, Daniszewo, Ławy.

W pierwszej odsłonie Wyścigu XC na dystansie OPEN 25km zwyciężył Piotr Żebrowski z Białegostoku (PTR Dojlidy Białystok), który pokonał trasę w ciągu 1 godz. i 14 minut, zdobywając tym samym nagrodę główną – myjkę ciśnieniową firmy Karcher ufundowaną przez Jacka Dmochowskiego z firmy AGRO-METAL z Ostrołęki. Najszybszą kobietą okazała się Agnieszka Sieruta z Ostrołęki (GjwsD), która pokonała trasę w ciągu 1 godz. i 47 minut, zdobywając również myjkę ciśnieniową od AGRO-METAL.

Wyniki rywalizacji na 25 km: 1. Piotr Żebrowski (PTR Dojlidy Białystok) – 1:14:02, 2. Piotr Kowalski (OCT) – 1:15:40, 3. Wiesław Podeszwa (OCT) – 1:17:00, 4. Michał Bodzon (Ostrołęka) – 1:18:03, 5. Wiesław Kamiński (OCT) – 1:19:35, 6. Dariusz Regulski (Ostrołęka) – 1:20:13, 7. Mikołaj Cieślak (MKK Olsh Team) – 1:21:15, 8. Bogdan Bachorski (Przasnysz) – 1:21:17, 9. Andrzej Wasilewski (MKK Olsh Team) – 1:22:00, 10. Wojciech Bukowski (OCT) – 1:22:28.

Wyścig dla samorządowców i gimnazjalistów odbył się na dystansie 10 km. Wystartowało w nim łącznie 26-ciu zawodników oraz 8-miu odważnych urzędników a najszybszym z nich okazał się Sołtys wsi Rzekuń Sławomir Wysocki (Radny Gminy), któremu pokonanie trasy zajęło 34min i 35sek. natomiast wśród gimnazjalistów bezkonkurencyjny okazał się Marcin Dobrowolski z Ostrołęki (AG bez limitu Ostrołęka i okolice) – 33min 50sek.

Wyniki rywalizacji na 10 km: 1. Michał Rypina (Ostrołęka Cycling Team), 2. Marcin Dobrowolski (AG bez limitu Ostrołęka i okolice), 3. Maciej Nowaczyński (Gim. nr 3), 4. Sławomir Wysocki (UG Rzekuń), 5. Radosław Gadomski (Gim. nr 3), 6. Piotr Dubowski (Gim. nr 1), 7. Krzysztof Leszczyński (Gim. nr 1), 8. Krzysztof Szewczyk (UG Olszewo-Borki), 9. Paweł Jaworski (Gim. nr 3), 10. Mateusz Madrak (Gim.)

Oprócz wyścigu głównego odbył się także wyścig dla dzieci, których dopingowali rodzice.
Wyścig dla dzieci ze szkół podstawowych na dystansie 5 km zgromadził na starcie 31 zawodników od 6-u do 13-tu lat. Najszybciej pokonał trasę Adam Kosewski z Ostrołęki w czasie 16 min. 20 sek. Natomiast najszybszą dziewczynką okazała się Olga Mierzejewska z Daniszewa, która dotarła na metę w 19 min. 26sek.

Wyniki rywalizacji na 5 km: 1. Adam Kosewski (SP), 2. Sebastian Korzeb (SP 2), 3. Artur Budny (SP 5), 4. Karol Dzwonkowski (SP Rzekuń), 5. Dariusz Pszczółkowski (SP 10), 6. Olga Mierzejewska (SP Rzekuń), 7. Wojciech Pastor (BSA), 8. Karol Babik (SP), 9. Patryk Zduńczyk (SP), 10. Aleksander Juchniewicz (SP 10).

Firmy wspierające kolarstwo oraz ogólnie rozumiane “rowerowanie”
BANK BGŻ S.A.
Dzięki przychylności Banku wyścig został ubarwiony dodatkowymi atrakcjami w postaci konkursu o główną nagrodę Banku BGŻ S.A. jakim był rower górski.
Dzieci ze szkół podstawowych aby go zdobyć, musiały zgodnie z regulaminem konkursu napisać krótki wierszyk o banku i opatrzyć go rysunkiem. Było wiele wspaniałych prac wykonanych przez dzieciaki, ale kapituła konkursowa w osobach Pani dyrektor BGŻ Ewy Kaczorowskiej oraz Pana Wójta Gminy Rzekuń Stanisława Godziny musiała wybrać najlepszą i nagrodzić zwycięzcę pięknym żółtym rowerem.
Zwycięzcą okazał się zawodnik z numerem 121 Albert Jaskólski ze szkoły podstawowej w Ostrołęce.
Nagrodami pocieszenia w postaci kasku kolarskiego oraz rękawiczek kolarskich obdarowano drugą i trzecią lokatę w konkursie (Alicja Siemiątkowska z Rzekunia i Krzysztof Leszczyński z Ostrołęki).
Wsparcie przez Bank BGŻ S.A. jest znaczące, bo jako jedyny Polski bank wspiera kolarstwo w Polsce, a inicjatywa lokalna jest o wiele ważniejsza, bo zachęca lokalnych rowerzystów do aktywności fizycznej.
Maksyma BGŻ „kocham ROWER” sprawdza się tu w 100%.

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Ostrołęce.
To kolejny przykład wspaniałego wspierania ruchu rowerowego w Polsce.
Dzięki inicjatywie Pana Dyrektora WORD – Dariusza Mierzejewskiego zorganizowano dla zawodników I Wyścigu MTB konkurs z prawa o ruchu drogowym, w którym dla najlepszego znawcy przepisów (dla rowerzystów) można było zdobyć nowiutki rower miejski.
Komisja konkursowa w osobach Pana Dyrektora Dariusza Mierzejewskiego oraz Pana Prezesa “Rzekunianki” Arkadiusza Sakowskiego wylosowała zwycięzcę nagrody głównej.
Rower otrzymała Beata Mierzejewska – gimnazjalistka z Ostrołęki. Dodatkowo wylosowano wśród prawidłowych odpowiedzi 10 zestawów akcesoriów rowerowych (kask, kamizelka odblaskowa, oświetlenie rowerowe oraz książkę).
Promowanie “rowerowania” przez WORD jest dla nas wszystkich kolarzy bardzo ważne, bo od najmłodszych lat uczy dzieci jak powinny zachowywać się na drodze poruszając się rowerem.

Nagrody
Tabela wyników: komunikat_OPEN.pdf
Rozdano 70 pucharów i nieskończoną ilość nagród dla zawodników, którzy znieśli trudy technicznej trasy. Nagrodami były przede wszystkim akcesoria rowerowe takie jak: opony, dętki, łańcuchy, klocki hamulcowe, kaski kolarskie, rękawiczki, koszulki, bluzy rowerowe a także klucze rowerowe i inne akcesoria.
Podczas tomboli, którą przeprowadzono już podczas ulewnego deszczu nagród nie zabrakło dla nikogo.
Dodatkowe klasyfikacje wyścigu przedstawiają się następująco:
– Najmłodszą zawodniczką wyścigu była Urszula Bachorska z Przasnysza rocznik 2002
– Najmłodszym zawodnikiem wyścigu był Marcin Regulski z Ostrołęki rocznik 2004
– Najstarszym zawodnikiem wyścigu był Witold Białobrzeski z Ostrołęki rocznik 1950
Wyścig ukończyło 101 zawodników.

Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Rzekuń (Kazimierza Jastrzębskiego) dla zwyciężczyni wyścigu OPEN
Agnieszka Sieruta, Ostrołęka – GjwsD
Puchar Wójta Gminy Rzekuń (Stanisława Godziny) dla zwycięzcy wyścigu OPEN
Piotr Żebrowski, Białystok – PTR Dojlidy
Puchar Prezydenta Miasta Ostrołęki (Janusza Kotowskiego) zdobyli:
Michał Bodzon – najszybszy zawodnik z Ostrołęki OPEN
Agnieszka Sieruta – najszybsza zawodniczka z Ostrołęki OPEN
Adam Kosewski – najszybszy zawodnik z Ostrołęki SZKOŁA PODSTAWOWA
– puchary i nagrody wręczał zawodnik Dariusz Maciak, Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki.
Puchar Starosty Ostrołęckiego (Stanisława Kubła) zdobyli:
Katarzyna Wasilewska, Jarnuty – najszybsza zawodniczka z Powiatu ostrołęckiego OPEN
Piotr Kowalski, Zabrodzie – najszybszy zawodnik z Powiatu ostrołęckiego OPEN
Marek Krupiński, Grabowo – najszybszy zawodnik z Powiatu ostrołęckiego GIMNAZJUM
Karol Dzwonkowski, Czarnowiec – najszybszy zawodnik z Powiatu ostrołęckiego SZKOŁA PODSTAWOWA
– puchary i nagrody wręczał zawodnik Waldemar Pędzich (rekordzista Polski w Biegu 24-godzinnym), Radny Powiatu Ostrołęckiego.
Puchar Wójta Gminy Rzekuń (Stanisława Godziny) zdobyli:
Marek Karczewski, Czarnowiec – najszybszy zawodnik z Gminy Rzekuń OPEN
Marek Krupiński – najszybszy zawodnik z Gminy Rzekuń GIMNAZJUM
Karol Dzwonkowski, Czarnowiec – najszybszy zawodnik z Gminy Rzekuń SZKOŁA PODSTAWOWA
– puchary i nagrody wręczał gospodarz imprezy Wójt Gminy Rzekuń, Stanisław Godzina.
Puchar Wójta Gminy Olszewo-Borki (Krzysztofa Szewczyka) zdobył:
Wiesław Podeszwa, Białobrzeg Dalszy – najszybszy zawodnik z Gminy Olszewo-Borki OPEN
– nagrodę wręczył zawodnik Krzysztof Szewczyk, Wójt Gminy Olszewo-Borki.
Puchar Prezesa LZS (Leszka Piórkowskiego) zdobyli:
Wiesław Podeszwa, Białobrzeg Dalszy – najszybszy zawodnik ze środowiska wiejskiego OPEN
Marek Krupiński, Grabowo – najszybszy zawodnik ze środowiska wiejskiego GIMNAZJUM
Karol Dzwonkowski, Czarnowiec – najszybszy zawodnik ze środowiska wiejskiego SZKOŁA PODSTAWOWA W RZEKUNIU
– puchary wręczył organizator Marek Karczewski.

Organizatorzy
Głównym organizatorem I Wyścigu Kolarskiego MTB (XC) był Ludowy Uczniowski Klub Sportowy „Rzekunianka” Rzekuń we współpracy z Markiem Karczewskim z „Amatorskiej Grupy bez limitu Ostrołęka i okolice”.
Sponsorzy:

  • Urząd Gminy Rzekuń
  • Starostwo Powiatowe w Ostrołęce
  • Urząd Miasta w Ostrołęce
  • Urząd Gminy Olszewo-Borki
  • Bank BGŻ S.A. (Ewa Kaczorowska)
  • WORD Ostrołęka (Dariusz Mierzejewski)
  • Agro-Metal z Ostrołęki (Jacek Dmochowski)
  • Radny Powiatowy (Piotr Liżewski)
  • Hestia (Danuta Sikorska)
  • kolarz z Lelisa (Grzegorz Ziemak)
  • IZBUD z Ostrołęki (Józef Liberacki)
  • Best-Office (Jarosław Jakubiak)
  • ART-Studio (Leszek Dardziński)
  • MG-Sport (Grzegorz Kaczorowski)
  • Hurtownia “Centrum” (Wiesław Sacharski),
  • TOI-TOI Polska (Paweł Uszyłło)
  • Cukiernia “Da-Jan” z Rzekunia (Danuta Dąbkowska)

Podziękowania
Serdecznie dziękuję wszystkim zawodnikom za udział w pierwszej edycji Wyścigu MTB o Puchar Wójta Gminy Rzekuń, Starosty Powiatu Ostrołęckiego, Prezydenta Miasta Ostrołęki i mam nadzieję, że warto było przyjechać do Czarnowca w gm. Rzekuń i spróbować sił na ciekawej i wymagającej, technicznej trasie. Dziękuję sponsorom za wsparcie organizacji zawodów. Dziękuję szczególnie kolegom z „AG bez limitu Ostrołęka i okolice” oraz wolontariuszom za bezcenną pomoc podczas imprezy i wszystkim miłośnikom sportu za kibicowanie zawodnikom.

Do zobaczenia za rok! – Marek Karczewski AG bez limitu Ostrołęka i okolice – organizator.

Wyjaśnienie pojęć “Organizator nieoficjalny” – “Organizator oficjalny”.
W 2011 roku jako Amatorska Grupa Bez Limitu Ostrołęka i okolice nie byliśmy formalnie zarejestrowani jako stowarzyszenie ani klub. Zresztą nigdy ostatecznie do tego nie doszło, choć były kilkakrotnie podejmowane próby założenia stowarzyszenia.
Wyścig organizowaliśmy pod szyldem “Rzekunianki”, bo wszelkie papiery do samorządów trzeba było opieczętować. Ówczesny Prezes Rzekunianki Arkadiusz Sakowski podpisywał wyłącznie wszystkie wcześniej przygotowane przeze mnie dokumenty. Udział w tym wydarzeniu samej Rzekunianki był tylko symboliczny, bo Pan Prezes pojawił się wyłącznie do zdjęcia. Niemniej jednak dziękuję, że wziął nas pod swoje skrzydła. Bez Jego podpisów nie moglibyśmy pozyskać pieniędzy z gminy i powiatu.
Kto najbardziej zasłużył na miano Organizatora tego pierwszego wyścigu?
Koledzy z AG Bez Limitu w osobach:
– Robert Biedka
– Jacek Kołakowski
– Sławomir Saj
– Norbert Siemiątkowski
i bardzo ważne osoby w dniu zawodów:
– Małgorzata Zalewska
– Bogumiła Dzwonkowska
– Małgorzata Karczewska
– Magdalena Zalewska
– Ryszard Mikulski
– Zenon Dzwonkowski
– Bogdan Zalewski
– Dariusz Wójtowicz
– Stanisław Juchniewicz
– Przemysław Dudziak
– Antoni Karczewski
– Damian Świerdzewski
– Bartosz Kołakowski
– Łukasz Rogoziński
– Jerzy Jabłonowski
– Jacek Czaplicki
– Stanisław Mierzejewski
– Łukasz Dębek

Kto z zawodników pozostał do dziś w peletonie kolarskim?

Poniżej lista z wynikami:
WYNIKI I WYŚCIGU MTB – CZARNOWIEC, 18.06.2011r.

Przeglądając listę z wynikami okazuje się, że ci, którzy pozostali w peletonie to osoby po 40. 50. 60.
Młodzież, która startowała w Czarnowcu, w 2011r. nie uprawia kolarstwa. Może dwóch z nich?

foto: Krzysztof Chojnowski
Zdjęcie wykonano na starcie, obecnie ul. Leśna w Czarnowcu. Ulica prowadzi do zbudowanego w 2015r. RowerParku Czarnowiec.
logo wyścigu
nagłówek Biuletynu rzekuńskiego. Źródło: rzekun.pl
str. 10 Biuletynu
str. 11 Biuletynu
foto: Jerzy Jabłonowski
Plakat Wyścigu – autor Marek Karczewski
Zdjęcie do plakatu wykorzystałem z wyścigu, w Pułtusku (2010r.). O zgodę zapytałem Organizatora cyklu Mazovia MTB Cezarego Zamanę oraz autora Marcina Górjajca. To chyba, a raczej na pewno ten cykl wyścigów MTB na Mazowszu był dla mnie natchnieniem do zorganizowania podobnego wyścigu w Czarnowcu dziesięć lat temu. Z Czarkiem Zamaną ścigałem się wielokrotnie na przełajach i na szosie więc zagadałem o taką organizację oczywiście w terminie gdzie Mazovia nie startowała i na wyścigu w Olsztynie zaprosiłem zawodników rozdając ulotki. Czarek pozwolił również zostawić ulotki w Ich Biurze Zawodów aby jak najwięcej osób dowiedziało się o wyścigu w Czarnowcu.

mapka trasy wyścigu.
Na podbudowie tej trasy z 2011r. zbudowałem RowerPark Czarnowiec w 2015r.

ps. W całej mojej historycznej relacji nie wspomniałem ani słowem o Ś.P. Jerzym Zelmanie, kolarzu i organizatorze wyścigów kolarskich oraz duathlonu w Makowie Mazowieckim. To On jako ekspert od wyścigów był zaproszony do prowadzenia i komentowania zawodów. Razem ze Ś.P. kolarzem z Makowa Maz. Andrzejem Wasilewskim pomogli mi zorganizować nagłośnienie – (Andrzej startował w wyścigu).
Dziś od (2015r.) Duathlon makowski nosi imię Jerzego Zelmana.
Taka po latach ciekawostka, o której z Panem Jerzym nie ustaliłem przed startem:
Ja w regulaminie ustaliłem, że wszyscy zawodnicy jadą cały wyścig – 5 okrążeń. Piotrek Żebrowski (rodak z Białobrzega Dalszego) dublował niektórych zawodników, a Pan Jerzy chciał zgodnie z przepisami PZKol i zasadami na wyścigach przełajowych wycofywać wszystkich zdublowanych 🙂
Wszyscy jednak byli tak zawzięci, że chcieli jechać 5 okrążeń 🙂 – nikt nie zgodził się na zejście z trasy.
Odnalazłem również wpis na naszej archiwalnej stronie o śmierci Jerzego Zelmana dnia 6.03.2014r., w którym pisałem m.in.:
“I Wyścig MTB “Kurpiowskie Piaski” Czarnowiec 18.06.2011, w którym na moje zaproszenie Pan Jerzy był komentatorem. Opowiadał na starcie w naszej małej wiosce o kolarstwie światowym, o Polskich kolarzach, którzy odnosili największe sukcesy. Jego komentarz był ozdobą naszego wyścigu. Będzie nam tego brakowało.” Więcej w starym artykule…

Ś.P. Jerzy Zelman, z mikrofonem. Foto: Grzegorz Kaczorowski
Na zdjęciu wielu mieszkańców Czarnowca, którzy pomagali mi w organizacji wyścigu.

Podziękowania w formie dyplomów.

10 lat!
I za te dziesięć lat dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do trwania naszej pięknej dyscypliny sportu!
Od samego początku (od 2008r.) najważniejszym filarem organizacji naszych lokalnych imprez kolarskich i biegowych jest Norbert Siemiątkowski z Rzekunia! Dyrektor i robotnik fizyczny za razem odpowiedzialny za sprawy techniczne – w Miasteczku Zawodów.
Później dołącza do tego grona niezastąpiona Ela Podeszwa z Kruków, która jest szefową Biura Zawodów! Odpowiada za nasze finanse i pilnuje aby był ogólny porządek w Biurze 🙂
Również od początku organizacji pozostało do dziś grono zacnych sponsorów, którzy prawie nigdy nie odmówili pomocy!
Osoby i sponsorzy występujący w wykazie (na dole wyników) w wielu przypadkach są do dyspozycji, do dziś!
Jeszcze raz dziękuję za zaufanie.
Bez Was wszystkich nie byłoby tej historii!

Ze sportowym pozdrowieniem
Marek Karczewski
Czarnowiec, 18.06.2021r.

PONIŻEJ HISTORYCZNE GALERIE ZDJĘĆ Z WYŚCIGU 2011r.
Zdjęcia na wyścigu wykonywali:

Krzysztof Chojnowski, który do dziś wykonuje tysiące zdjęć dla najbardziej poczytnego portalu regionu ostrołęckiego – moja-ostroleka.pl;
Przemysław Gadomski z ostrołęckiej Stacji, ul. Wiejska (chyba Nr “1”);
Jerzy Jabłonowski, amator, mechanik, miłośnik rowerów i… fotografii;
– Grzegorz Kaczorowski, który później występował również jako sponsor (MG SPORT);
Pijący_mleko – to już sama w sobie historia na setkach sportowych, kulturalnych i historycznych imprezach okolic Ostrołęki. Nasz klubowy fotograf (KK24h).
Wielkie podziękowania wszystkim fotografom za cierpliwość i “oko” 🙂

GALERIA 1
GALERIA 2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność