Kubeł był w kadrze o czym nie wiedział do dziś

Niedziela 14 marca 2021r.

Dziś Polski Związek Kolarski opublikował listę zawodników zakwalifikowanych do kadry górskiej (MTB) oraz szosowej na sezon 2021. Nie ma w niej zawodników z Ostrołęki, bo i dawno już nie było…

Koniec roku 1986 i początek roku 1987 to kolejny dobry sezon dla ostrołęckich kolarzy z WLKS “Ziemia Kurpiowska” w Ostrołęce.
Nic w tym dziwnego, bo trener ŚP. Kazimierz Górski przygotowywał kadrę Ostrołęki do walki z najlepszymi zawodnikami w kraju.
Kto mógł trafić do Kadry Województwa, do Kadry Mazowsza, do Kadry Polski?
Mogli oczywiście trafić najlepsi zawodnicy ubiegłego sezonu, którzy zdobyli odpowiednią ilość punktów w Chalnge`u PZKol lub zajęli jedno z czołowych miejsc na wyścigach rangi Mistrzostw Polski.

Od początków kolarstwa ostrołęckiego datowanych rokiem 1953 zawsze nasi zawodnicy trafiali do reprezentacji Mazowsza i Kadry Polski.

Indywidualne sukcesy będą opisywane w menu INDEKS gdzie znajdują się prawie wszyscy zawodnicy, działacze, trenerzy, instruktorzy. “Wszyscy”, bo według stanu na dziś są tam zidentyfikowani kolarze i działacze związani z kolarstwem ostrołęckim.
Gdyby ktoś z Państwa chciał zgłosić uwagi do indeksu – proszę pisać na rowerkarola@gmail.com

W dokumencie PZKol z roku 1987, który zamieścił Pijący_mleko na wczoraj wspomnianym forum RowerowaOstroleka.pl znajdujemy wykaz 250 członków Kadry Narodowej Juniorów w kolarstwie: szosowym, przełajowym, torze.
Wśród wielu do dziś znanych nazwisk w środowisku kolarskim odnajdujemy Zbigniewa Kubła rocznik 1968 reprezentującego klub WLKS “ZK” w Ostrołęce.

Dzwonię do Zbyszka i pytam jak poinformowano Go o powołaniu do kadry narodowej juniorów, na szosie.
Oooooo nie widziałem o tym aż do dziś, że byłem powołany – odpowiada Zbyszek 🙂
Co musiało się stać, że zawodnik nie wiedział o powołaniu?
Jedynym wytłumaczeniem może być to, że w WFS czyli Wojewódzkiej Federacji Sportu nie znaleziono funduszy na wyjazdy zawodnika na zgrupowania i na wyścigi. Brak sprzętu, w który trzeba było wyposażyć zawodnika aby na równi mógł rywalizować z najlepszymi w kraju?

Te pytania pozostaną zapewne bez odpowiedzi.

Kto w roku 1987 znalazł się w szerokiej kadrze juniorów oprócz Kubła?
Lista jest długa – zawarta w załączniku, natomiast przeglądając poszczególne nazwiska widzimy późniejszych Mistrzów Polski, uczestników Mistrzostw Świata.
Dariusz Banaszek 69 MKS Polonez Warszawa – późniejszy Prezes PZKol
Robert Chądzyński – obecnie producent wyższej klasy strojów kolarskich
Dariusz Gajdziński – obecnie wciąż startuje w wyścigach MTB i trenuje setki młodzieży w UKS MTB Prostki pod Ełkiem
i wielu innych znakomitych zawodników.

Zbigniew Kubeł (1968) z WLKS Ziemia Kurpiowska w Ostrołęce dowiedział się o kadrze dopiero dziś (14.03.2021) 🙂
Pozdrawiam Zbyszka i podziwiam, że jednak odezwał się wreszcie! Od ośmiu lat namawiałem Go aby przybył przynajmniej się z nami zobaczyć. Dopiero w ubiegłym roku gdy żegnaliśmy naszego trenera Kazimierza Górskiego zdecydował się na spotkanie.
Po roku zdecydował się również startować w I Memoriale Kazimierza Górskiego w Teodorowie dnia 7 marca 2021r., organizowanego przez RKK Kurpie.

DOKUMENT PZKol powołujący kadrę na 1987 rok.

Marek Karczewski

2021.03.07 Teodorowo, Zbigniew Kubeł – foto: moja-ostroleka.pl
2020.03.08 Wojciechowice, Pogrzeb trenera foto: Marek Karczewski
2020.03.08 Wojciechowice, Pogrzeb trenera foto: Bogdan Kośnik
1984r. Chrzest kolarski. Zbigniew Kubeł karmi Romana Górskiego towotem stosowanym do smarowania łańcuchów 🙂 . Przygląda się Robert Szurnicki. Zdjęcie z kolekcji Romana Górskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dostępność